بنیاد ایران‌شناسی

شعبه همدان

آرشیو اخبار

جهت دستیابی سریع به اخبار مورد نظر در باکس زیر جستجو کنید
جستجو:

خانه شهید مدنی

در تاريخ : 1398/07/21

خانه شهید مدنی با شماره 2090 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. آیت اله حاج سید اسدالله مدنی(ره) به‌دلیل مبارزات سیاسی خود از قم به همدان تبعید شد و در این خانه سکنی گزید. بعد از انقلاب از سوی مردم همدان به مجلس خبرگان راه یافت و در کنار شهید بهشتی به تدوین قانون اساسی پرداخت.

این بنا در نزدیکی بازار تاریخی همدان و در کوچه آخوند قرار دارد.

خانه ضرابی

در تاريخ : 1398/07/21

این اثر در محدوده بافت تاریخی و در نزدیکی خیابان بوعلی واقع شده است. این بنا در تاریخ 17/11/1379 به شماره 3040 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا که از نمونه های قابل توجه خانه‌های تاریخی در همدان است پس از مرمت، برای مدتی از آن به‌عنوان اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان همدان استفاده می‌شده است.

دبیرستان شریعتی

در تاريخ : 1398/07/21

این بنا در سال 1330 ساخته شده و مربوط به دوره پهلوی اول است. در تاریخ 15/10/1387 به شماره 22332 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. با توجه به اینکه بنای تاریخی دبیرستان شریعتی در خیابان مهدیه شهر همدان واقع شده است و درخواست جهت ساخت و ساز در محیط پیرامون آن بسیار زیاد بود نیاز به وجود ضوابط و مقرارت جهت اعلام به متقاضیان احساس شد. با تعیین حریم، تمامی ساخت و سازها در پیرامون این اثر شکلی همخوان و همگون با اثر و در جهت حفظ و ارتقاء ارزش‌های آن خواهد بود.

آرامگاه بوعلی‌سینا

در تاريخ : 1398/07/21

آرامگاه شیخ الرئیس ابوعلی حسین بن عبدالله ابن سینا که در شهرستان همدان خیابان بوعلی وسط میدان بوعلی قرار دارد با توجه به اینکه دارای شئون ملی است در تاریخ 21/2/1376 با شماره 1869 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. با وجود اینکه تعیین حریم جهت حفاظت از آثار تاریخی به هنگام ثبت اثر باید صورت گیرد این اثر ارزشمند تاکنون هیچگونه حریم مصوبی نداشت و با توجه به ساخت و ساز در پیرامون آن که موجب مخدوش شدن دید و منظر در ضلع شمالی این اثر شده است و بیم از آسیب‌های ممکنه آتی، تعیین حریم برای این اثر امری ضروری به نظر می‌رسید.

شعبه ایرانشناسی در استان همدان افتتاح شد

در تاريخ : 1397/12/08

در روز هفتم شهریور ۹۶ شعبه بنیاد ایرانشناسی در استان همدان بطور رسمی آغاز بكار كرد. در مراسم افتتاحیه این شعبه آقایان: دکتر بهرامزاده؛ معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی، شریعتمداری؛ سرپرست اداره كل حوزه ریاست و مدیر امور استانهای بنیاد، مهندس نیكبخت؛ استاندار همدان، الهی‌تبار؛ معاون سیاسی- امنیتی استاندار همدان، مالمیر؛ مدیركل میراث فرهنگی استان همدان و جمعی از مقامات و نخبگان فرهنگی این استان حضور داشتند.

محسن جانجان، سرپرست شعبه بنیاد ایرانشناسی در استان همدان ضمن اشاره به فراوانی آثار تاریخی و فرهنگی در استان همدان و تعلق مشاهیر نامداری همچون «عین‌القضات همدانی«، »بابا طاهر عریان» و « ابوعلی سینا» به این استان، تأسیس شعبه بنیاد ایرانشناسی را امری ضروری دانست. وی افزود که این مهم با حمایتهای بیدریغ ریاست محترم بنیاد ایرانشناسی، حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، به سرانجام رسید. جانجان اولویت نخست این شعبه را تهیه دانشنامه جامع استان همدان اعلام کرد.

در ادامه مراسم، مدیر امور استانهای بنیاد با اشاره به اینكه از زمان ریاست حضرت آیت ا... سیدمحمد خامنه‌ای بر بنیاد ایرانشناسی، با وجود محدودیتهای مالی، شعب جدیدی در استانهای كرمانشاه، كرمان، سمنان و كردستان گشایش یافته، از تأسیس شعبه بنیاد ایرانشناسی در استان گیلان در آینده نزدیک خبر داد.

گفتنی است «خانه تاریخی بیژن» که بعنوان شعبه استانی بنیاد ایرانشناسی در شهر همدان مورد بهره‌برداری قرار گرفته، مربوط به دوره پهلوی دوم است كه در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۱۳۸۰ بعنوان یكی از آثار ملی ارزشمند ایران به ثبت رسیده است.

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایران شناسی، شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات