بنیاد ایران‌شناسی

شعبه همدان

آشنایی با استان همدان

استان همدان با مساحت ۱۹۰۲۵ كیلومترمربع، بین مدارهای ۵۹ و ۳۳ تا ۴۹ و ۳۵ عرض جغرافیایی شمالی و ۳۴ و ۴۷ تا ۳۶ و ۴۹ طول جغرافیایی شرقی، جزء استان‌های غربی ایران است و از شمال به استان زنجان، از جنوب به استان لرستان، از مشرق به استان مركزی و از مغرب به استان‌های كرمانشاه و كردستان محدود است. شهر همدان مركز استان همدان، واقع در دامنه كوه الوند بر دشتی به بلندی ۱۸۱۳ متر از سطح دریا قرار دارد (اذكائی، ۱۳۸۰: ۱ و ۸). همدان اولین پایتخت نخستین تشكیلات حكومتی در ایران است كه در آن زمان هگمتانه نامیده می‌شد. این شهر به‌عنوان پایتخت مادها، پایتخت تابستانی هخامنشیان و شهر مهمی بر كنار راه كاروانی خاورمیانه و بین‌النهرین در زمان سلوكیان، پارتیان و ساسانیان شهرت فراوان داشته است. همدان به‌عنوان یكی از كهن‌ترین شهرهای ایران‌زمین، از قدمت چند هزار ساله‌ای برخوردار است. در كتیبه‌های آشوری (هزاره دوم قبل از میلاد) همدان جزء ایالت كاركاشی (قوم كاسی) یاد شده است. همدان در آغاز پیدایی، یك دژ نظامی قبایل كاسی و مادی بود كه چون مقر اجتماع آنها شد، هگمتانه (=محل تجمع) نام گرفت. سپس در سده هشتم قبل از میلاد، پایتخت مادها و مركز دولت آنها شد، از صورت دهدژ به وضع بهتری با ارگ میانه و ابنیه پیرامونی و باروها و دژها و دیگر اماكن مذهبی و دولتی درآمد (رضایی همدانی، ۱۳۷۹: ۲۱ و ۲۵).

ادامه مطلب ...

جدیدترین اخبار

  • خانه شهید مدنی
  • خانه ضرابی
  • دبیرستان شریعتی
  • آرامگاه بوعلی‌سینا
  • تعیین حریم چهار اثر تاریخی در شهر همدان جهت حفاظت و صیانت قانونی توسط بنیاد ایران‌شناسی شعبه همدان
  • شعبه ایرانشناسی در استان همدان افتتاح شد

خانه شهید مدنی

خانه شهید مدنی با شماره 2090 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. آیت اله حاج سید اسدالله مدنی(ره) به‌دلیل مبارزات سیاسی خود از قم به همدان تبعید شد و در این خانه سکنی گزید. بعد از انقلاب از سوی مردم همدان به مجلس خبرگان راه یافت و در کنار شهید بهشتی به تدوین قانون اساسی پرداخت.
این بنا در نزدیکی بازار تاریخی همدان و در کوچه آخوند قرار دارد.

خانه ضرابی

این اثر در محدوده بافت تاریخی و در نزدیکی خیابان بوعلی واقع شده است. این بنا در تاریخ 17/11/1379 به شماره 3040 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا که از نمونه های قابل توجه خانه‌های تاریخی در همدان است پس از مرمت، برای مدتی از آن به‌عنوان اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان همدان استفاده می‌شده است.

دبیرستان شریعتی

این بنا در سال 1330 ساخته شده و مربوط به دوره پهلوی اول است. در تاریخ 15/10/1387 به شماره 22332 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. با توجه به اینکه بنای تاریخی دبیرستان شریعتی در خیابان مهدیه شهر همدان واقع شده است و درخواست جهت ساخت و ساز در محیط پیرامون آن بسیار زیاد بود نیاز به وجود ضوابط و مقرارت جهت اعلام به متقاضیان احساس شد. با تعیین حریم، تمامی ساخت و سازها در پیرامون این اثر شکلی همخوان و همگون با اثر و در جهت حفظ و ارتقاء ارزش‌های آن خواهد بود.

آرامگاه بوعلی‌سینا

آرامگاه شیخ الرئیس ابوعلی حسین بن عبدالله ابن سینا که در شهرستان همدان خیابان بوعلی وسط میدان بوعلی قرار دارد با توجه به اینکه دارای شئون ملی است در تاریخ 21/2/1376 با شماره 1869 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. با وجود اینکه تعیین حریم جهت حفاظت از آثار تاریخی به هنگام ثبت اثر باید صورت گیرد این اثر ارزشمند تاکنون هیچگونه حریم مصوبی نداشت و با توجه به ساخت و ساز در پیرامون آن که موجب مخدوش شدن دید و منظر در ضلع شمالی این اثر شده است و بیم از آسیب‌های ممکنه آتی، تعیین حریم برای این اثر امری ضروری به نظر می‌رسید.

تعیین حریم چهار اثر تاریخی در شهر همدان جهت حفاظت و صیانت قانونی توسط بنیاد ایران‌شناسی شعبه همدان

طراحی حریم برای چهار اثر تاریخی در محدوده بافت تاریخی همدان به نام‌های خانه ضرابی، آرامگاه بوعلی سینا، دبیرستان شریعتی و خانه شهید مدنی پس از انجام مطالعات صورت گرفت.
با همکاری بنیاد ایران‌شناسی شعبه همدان و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان یک گروه پژوهشی با سرپرستی آقای سلگی کارشناس بنیاد ایران‌شناسی شعبه همدان تشکیل شد. ابتدا کار پژوهشی با جمع‌آوری اطلاعات و بررسی‌های میدانی آغاز شد. برای هر یک از این بناها با توجه به شرایط خاص محیط پیرامون طراحی خطوط حریم انجام شده و ضوابط خاص در نظر گرفته شد. پرونده ثبت حریم برای هریک از این آثار تهیه و جهت ثبت به کمیته حرایم ارسال گردید.

شعبه ایرانشناسی در استان همدان افتتاح شد


در روز هفتم شهریور ۹۶ شعبه بنیاد ایرانشناسی در استان همدان بطور رسمی آغاز بكار كرد. در مراسم افتتاحیه این شعبه آقایان: دکتر بهرامزاده؛ معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی، شریعتمداری؛ سرپرست اداره كل حوزه ریاست و مدیر امور استانهای بنیاد، مهندس نیكبخت؛ استاندار همدان، الهی‌تبار؛ معاون سیاسی- امنیتی استاندار همدان، مالمیر؛ مدیركل میراث فرهنگی استان همدان و جمعی از مقامات و نخبگان فرهنگی این استان حضور داشتند.

محسن جانجان، سرپرست شعبه بنیاد ایرانشناسی در استان همدان ضمن اشاره به فراوانی آثار تاریخی و فرهنگی در استان همدان و تعلق مشاهیر نامداری همچون «عین‌القضات همدانی«، »بابا طاهر عریان» و « ابوعلی سینا» به این استان، تأسیس شعبه بنیاد ایرانشناسی را امری ضروری دانست. وی افزود که این مهم با حمایتهای بیدریغ ریاست محترم بنیاد ایرانشناسی، حضرت آیت‌ا... سیدمحمد خامنه‌ای، به سرانجام رسید. جانجان اولویت نخست این شعبه را تهیه دانشنامه جامع استان همدان اعلام کرد.

در ادامه مراسم، مدیر امور استانهای بنیاد با اشاره به اینكه از زمان ریاست حضرت آیت ا... سیدمحمد خامنه‌ای بر بنیاد ایرانشناسی، با وجود محدودیتهای مالی، شعب جدیدی در استانهای كرمانشاه، كرمان، سمنان و كردستان گشایش یافته، از تأسیس شعبه بنیاد ایرانشناسی در استان گیلان در آینده نزدیک خبر داد.

گفتنی است «خانه تاریخی بیژن» که بعنوان شعبه استانی بنیاد ایرانشناسی در شهر همدان مورد بهره‌برداری قرار گرفته، مربوط به دوره پهلوی دوم است كه در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۱۳۸۰ بعنوان یكی از آثار ملی ارزشمند ایران به ثبت رسیده است.

... ادامه مطلب

تازه های نشر ایران شناسی

اطلس زاگرس

بنیاد ایرانشناسی، پس از به انجام رسانیدن طرح جدول گاهنگاری تطبیقی ایران و جهان از دوران پارینه سنگی تا عصر آهن، نشانههایی از پیشگامی حوزه جغرافیای فرهنگی زاگرس را در فناوریهای انسانی معرفی کرد. این معارفه ضمنی، با بازشناساندن ویژگیهای برجسته اقلیمی، باستانشناختی، زمینشناختی و انسانشناختی زاگرس همراه شد تا بخشی از اهمیت سترگ این پهنه جغرافیایی را نمایان کند. در اختیار نهادن مفاهیم دانش ایرانشناسی به زبانی عمومیتر از زبان علمی صرف، موردنظر نویسندگان و گردآورندگان مطالب این اطلس بوده است. بیان ساده ادوار فرهنگی پیش از تاریخ، تلخیص مطالب پرشمار مربوط به ادوار گوناگون زندگی بشر و تبیین ساده موضوعات ژنتیک با همین رویکرد صورت پذیرفته است. در تهیه مطالب مربوط به حوزه باستانشناختی، دستاوردهای مشترک بنیاد ایرانشناسی و شماری از باستانشناسان گرامی در اولویت بوده است؛ که از آن میان میتوان به جدول گاهنگاری ایران، کتب و مقالات تهیه شده برای تدوین آن، همچنین مقالات همایش بینالمللی منشاء پیدایش انسان در زاگرس اشاره کرد. این کتاب در قطع رحلی در 232 صفحه توسط بنیاد ایرانشناسی منتشر شده است.

....

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایران شناسی، شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات